úterý 9. ledna 2018

Těhotenská cukrovka - co mi pomohlo (a co ne).

Když mi doktorka suše oznámila, že mám těhotenskou cukrovku, mám hned začít držet dietu a přihlásit se do diabetologické poradny, propadla jsem zoufalství a sebelítosti. Život bez cukru jsem si vůbec neuměla představit. Bála jsem se o miminko, litovala jsem se, nevěděla jsem, co vlastně můžu jíst, ubíralo mi to radost z těhotenství a ničilo zbytky mé energie. 

V diabetologické poradně u Apolináře byla skvělá doktorka oddaná zájmům pacienta, ale hodně jejich dobře míněných rad na mě nefungovalo a nikdy nebyl čas probrat věci pořádně. Bála jsem se experimentovat, abych neohrozila dítě, spoustu jídel jsem kvůli přetrvávajícím nevolnostem nebyla schopna jíst, takže k porodu jsem šla vyhublá a neustále jsem snila o čokoládových dortech.



Také jsem se obviňovala, že jsem egoistka, když mi zdraví dítěte evidentně ke štěstí nestačí, styděla jsem se, že jsem taková fňukna a že mě pořád jenom mrzí, co všechno si musím odpírat.

Porodila jsem zdravé, roztomile zrzavé miminko a snědla všechny čokoládové dorty, o kterých jsem snila.

Přesto jsem něco udělala dobře, protože má cukrovka byla dobře kompenzovaná dietou.

Co mi pomohlo (a co mi mohlo pomoct ještě víc, kdybych neměla mysl zamlženou hormony):

  1. Chytrá kuchyňská váha Gallet, která kromě gramáže určí taky množství sacharidů. Do začátku ohromná úspora času, protože už jsem se viděla, jak trávím hodiny nad propočty. Stejnou službu udělá dobrá aplikace na tvorbu jídelníčků, na místní potraviny jsou nejlepší kaloricketabulky.cz.
  2. Vynikající webstránka tehotenskacukrovka.cz. Praktická, nabitá informacemi a vždy po ruce. Od časů mého těhotenství tam navíc přidali ukázkové jídelníčky. 
    Krůtí plátky s restovanou zeleninou
  3. Když jsem vynechala veškerý cukr, ani jsem se nepokoušela o nahrážkové dezerty. Bylo mi jasné, že žádné uspokojení mi nepřinesou. Zpětně si říkám, že jsem měla jít ještě o krok dál a nepokoušet se o žádné alternativy toho, na co jsem byla zvyklá, ale jíst naprosto odlišně. Tohle je přesně ta chvíle, kdy se vyplatí prozkoumat paleo stravování a zkusit zařadit nová jídla.                                    
  4. Velkou vzpruhou byla manželova nabídka, že taky vynechá sladkosti. Bylo to naše bezzmrzlinové léto. Ve dvou se to lépe táhne.
  5. Ráda jím a z ničeho nic mi jídlo nepřinášelo žádné potěšení. Malé porce, zoufale málo ovoce (jako na potvoru, léto vrcholilo), chyběly mi sladká jídla, oslazený čaj. Vůbec mě nenapadlo kompenzovat si to potravinami, které jsem v té době vnímala jako luxusní a drahé, ale které mi chutnaly. Při těch malých porcích by fakt drahé nebyly. Losos, kozí sýr, kaviár. Místo toho jsem strávila hodiny hledáním marmelády bez cukru. Jo, existuje. A ne, nechutnala mi.
Po porodu byla první fáze života s cukrovkou byla za mnou a následující rok jsem žila a jedla jako dřív. (Až na to, že se mi celý ten rok povedlo spát nejvíc 4 hodiny v kuse.) O tom, jak a proč jsem svůj přístup k jídlu změnila, připravuji další blog.



_________________________________________________




Danica Dobisová


Psycholožka a výživová poradkyně. Učím lidi, co a kdy jíst a jak dosáhnout potřebné změny chování. Více najdete tady.
Napsala jsem jednoduché návyky pro zdraví, které najdete zdarma zde: Ebook: 3 návyky pro štíhlou postavu. Jak překonat bariéry, které Vám brání zhubnout, si můžete přečíst zde: Ebook: Prolomit bariéry.
                              




1 komentář:

  1. Děkuji moc za velice rozsáhlé psaní, doufám, že až jednou budu těhotná také, tak si vzpomenu na tento Váš článek (anebo si ho vytisknu) a přečtu si ho :-) Já mám docela dost i strach z nemoci zvané diabetická noha nevíte, zda i toto hrozí? Předem moc děkuji za odpovědi... Velice ráda si vždy pročítám Váš blog. Přeji hezký den.

    OdpovědětVymazat