úterý 28. května 2019

Sportovní zranění: jak pomůže jídlo


Kdo nic nedělá, nic nepokazí. Kdo sportuje, občas se u toho zraní.

Mně se to povedlo hodně ironicky. Užila jsem si báječnou Rakovnickou 60, připsala si své dálkové maximum v hezkém čase a čtyři dny poté jsem si ve městě vyvrtla nohu. Není nad nebezpečí rovného asfaltového chodníku.

Nic složitého: dostatek zeleniny, bílkoviny, olivový olej a sacharidy 




Dobrá příležitost s nohou nahoře prozkoumat, jak a jestli vůbec může k hojení přispět strava.


Potěšitelné je, že zásady zdravého stravování zároveň napomáhají regeneraci.







Kromě toho po zranění:

  • Tělo potřebuje pravidelný přísun živin, nejlépe po 3-4 hodinách. Každé jídlo má obsahovat dostatek bílkovin, kvalitní tuky a přiměřené množství složitých sacharidů včetně zeleniny nebo ovoce.
  • Metabolismus se zvýší. Podle závažnosti zranění o 15-50%. Nárůst o padesát procent bývá u vážných případů popálenin, běžné sportovní zranění odpovídají spíš 15%. Když netrénujeme, vydáme méně energie, ale rozhodně více než odpovídá sedavému životnímu stylu. Obzvlášť jestli se pohybujeme za pomocí berlí.
  • Je důležité regulovat otok a zápal. Nápomocné jsou omega 3 mastné kyseliny (olivový olej, semínka, ořechy) a škodí omega 6 mastné kyseliny (nekvalitní rostlinné oleje, často v průmyslově zpracovaných potravinách). Dále protizápalově působí kurkuma, česnek a ananas.
  • Vitamíny a minerály v dostatečném množství. Komplikací hojení je deficit vitamínů A, B, C a D, z minerálů měd, železo, magnézium, vápník a zinek. Po dobu zotavování se vyplatí nakoupit v doplňcích alespoň měď, zinek, vitamín A a vitamín C. Jestli vás zranění drží doma, pak také vitamin D.
  • Pitný režim. Dostatek obyčejné vody.
  • Duševní pohoda hraje velkou roli. Jídlo naši duševní pohodu ovlivňuje vždy. Ve chvílích, kdy jsme fyzicky limitovaní a máme bolesti, ještě víc. Trocha rozmazlování se vyplatí.
  • Alkohol zpomaluje hojení. Zapíjet svou smůlu se nevyplatí.
  • Jednoduchost. Na experimenty v kuchyni není čas ani energie. Vybírejte si nejzdravější verzi toho, co máte v lednici a ve spíži. Vsaďte na pestrost, čerstvost a co nejméně zpracované potraviny.

Všem zraněným brzké uzdravení!



_________________________________________________




Danica Dobisová


Psycholožka a výživová poradkyně. Učím lidi, co a kdy jíst a jak dosáhnout potřebné změny chování. Více najdete tady.
Napsala jsem jednoduché návyky pro zdraví, které najdete zdarma zde: Ebook: 3 návyky pro štíhlou postavu. Jak překonat bariéry, které Vám brání zhubnout, si můžete přečíst zde: Ebook: Prolomit bariéry.
                              




1 komentář:

  1. Mňam. Z toho se mi sbíhají sliny, jenom to vidím. :) Fakt krásné a vypadá to hodně chutně. :) Já sám se snažím jíst pravidelně a poctivě přesně tak, jak to popisujete vy. Ale nedá mi to a občas si koupím doplňky stravy pro sportovce. Přeci jenom proteinu není při silovém tréninku nikdy dost. :)

    OdpovědětVymazat